KİM BİR KAVME BENZERSE ONLARDANDIR

          İkinci bin yılın müceddidi İmâm-ı Rabbânî (k.s.) Hazretleri buyuruyorlar ki:

         “İki dîni tasdîk eden kişi şirk ehlinden sayılır.
İslâm hükümleri ile küfrü bir araya getirmeye teşebbüs eden de müşriktir. Hâlbuki küfürden teberrî etmek (uzaklaşmak) İslâm’ın şartıdır, şirk şâibesinden sakınmak tevhiddir...”
Hindûların büyük bildikleri günlere hürmet etmek, Yahûdîlerce bilinen âdetlere uymak küfrü îcâp ettirir. Nitekim bazı câhil Müslümanlar, bilhassa kadınlar, küffârın belli günlerindeki küfür merâsimini icrâ etmektedirler. Bunları, kendileri için de bayram kabul edip, kızlarının ve kardeşlerinin evlerine onlar gibi hediyeler yollarlar... Böylelikle o merâsime tam mânâsı ile îtinâ ve îtibâr ederler.


            İslâmda bunların hepsi şirk ve küfürdür.” (Mektûbât-ı İmâm-ı Rabbânî, 3 /41)
“Bir kere, bir hastanın ziyâretine gitmiştim. Ölümü yaklaşmıştı. Hâline teveccüh ettiğim zaman gördüm ki kalbi şiddetli zulmet içinde... Her ne kadar bu zulmetin kalkması için teveccüh ettiysem de kalkmadı. Çokça teveccühten sonra bilindi ki, bu zulmetler, kendisinde gizli bulunan küfür sıfatındandır. Bu sıkıntıların sebebi küfür ehlini dost edinmesindendir.
Bana mâlum oldu ki bu zulmetlerin kalkması için teveccüh (dua) etmek yerinde bir iş değildir. Zîrâ onun bu zulmetlerden temizlenmesi, küfrün cezâsı olan cehennem azâbına bağlıdır.
Ve bana mâlum oldu ki, onda zerre miktarı îmân mevcuttur ve bunun bereketiyle cehennemde ebedî kalmaktan kurtulacaktır.” 

            Cehennem azabı -azab ebedî olsun veya geçici olsun- küfür ve küfür sıfatlarına mahsustur. 
Geçici cehennem azabı küfür sıfatının, ebedî cehennem azabı ise küfrün cezasıdır. (Mektûbât-ı İmâm-ı Rabbânî, 1/266) 

*********************************************************** 

Not; Yeni yıl dolayısıyla hediyeleşmek, piyango bileti almak, o gün ve gecelerde ehli küfür'ün yaptıklarından herhangi bir şeyi yapıyor olmak onlara benzemek anlamına gelir. 

Unutulmamalıdır; Peygamber efendimiz (s.a.v) ehli küfre benzememeye o kadar özen göstermiştir ki; 

1 - Müşrikler saçlarını kısa tuttuğunda kendisi uzatmış hatta bazen saçları mübarek omuzlarına değecek hale gelmiş, onlar uzattığında kendisi kısa kestirmiştir, onlara benzememeye bu detayda hassas davranmıştır. 

2 - Biz müslümanlar sadece Aşure günü oruç tutmayız bir gün öncesiyle veya sonrasıyla tutarız, çünkü yahudiler sadece Aşure günü oruç tutarlar, bu onlara benzememek içindir. 

3 - Gün içinde (namaz için) kerahat vakitleri vardır; Sabah güneş doğarken, Öğlen güneş tepede iken, akşam güneş batarken (İkindinin farzı müstesna), farz, vacip, nafile namaz kılınmaz, tahrimen mekruhtur (harama yakın), çünkü o zamanlar tarih boyunca ateşe (güneşe) tapanların tapındığı zamanlardır, bu kural onlara benzemekten kaçınmak içindir. 

Anahtar Kelimeler
NoelYılbaşı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


banner165

banner108


banner97

banner16410 Kasım Şiirleri, 10 Kasım Mesajları, 10...
Sizler için hazırladığımız haberin detayında 10 Kasım 2017 için; 10 kasım şiirleri, 10 kasım mesajları...

Haberi Oku